Dnes vám prinášame niekoľko cenných rád, ako si zabezpečiť z výnimočných udalostí naozaj príjemné spomienky. Existujú stovky kameramanov, ktorí ponúkajú možnosť zachytiť neopakovateľné životné udalosti na video. Občas je však výsledok taký, že sa radšej ani nepochválite pred známymi. Ako sa vyhnúť sklamaniu a vybrať správneho kameramana, ktorého výsledok stojí za vynaložené peniaze?
Porozprávajte sa
Ak nájdete vizitku, alebo vám zaklope na dvere kameraman, preklepnite si ho hneď v úvode. Video totiž nie je len o filmovaní samotného podujatia. To by dokázal aj kamarát s lepším mobilným telefónom. Porozpráva sa s vami kameraman o predstave, ktorú máte? Chce vedieť, aký výsledok očakávate a ako by malo video vyzerať? „Každá svadba, respektíve rodinná udalosť je špecifická. Takže vždy vychádzame z toho, akú predstavu má klient,“ hovorí Braňo Krnáč z New one production. Je to základ, ktorý vám povie, či to myslí s vami človek vážne, alebo ide iba zarobiť. Henrich Žucha dodáva ešte jeden prvok, ktorý môže veľa napovedať: „Dobrý kameraman sa zväčša neživí točením svadieb a pohrebov, aj keď treba na rovinu priznať, že i medzi nimi sa nájdu naozajstní profíci. Základ je pozrieť si jeho predošlé práce. Je jednoduché pochváliť sa novou drahou kamerou, či iným vybavením, ale z pohľadu zákazníka je dôležité dostať očakávaný výsledok.“ Ak je teda niekto čistokrvný kameraman stužkových, zrejme pôjde o menej náročný filmársky kúsok, no i tak je dobré, aby vám priniesol ukážky tvorby. Možno aj motyka vystrelí.
Emócie aj po desiatich rokoch
Pohyblivé obrázky. To je bežné video, ktoré poznáme z tuctových osláv. Skutočnú hodnotu však videofilmu dokážu vtlačiť emócie. Ak ich musíte hľadať, niečo nie je v poriadku. Nechajte si prehrať kameramanom pár predchádzajúcich akcií. Máte zimomriavky na chrbte a cítite, akoby ste boli priamo v centre diania? Pokojne si ho môžete vybrať, spraví kvalitné zábery. „Laici sa zvyknú zameriavať skôr na obsah videa ako na jeho technické prevedenie. Pre výsledné video je ale dôležitých viacero prvkov, ktoré by malo spĺňať. Pekné zábery s kvalitným obrazom, vhodné prestrihy, hudba, gradujúce emócie ktoré pri pozeraní divák má, efekty priliehajúce všetkým týmto prvkom, to všetko poznačí kvalitu,“ hovorí Miro Ardon o zážitku plnom emócií, ktorý vie rozoznať aj laik.
Všetko v súlade
Osobné stretnutie s kameramanom je nevyhnutné. Bez neho nikdy nesúhlaste s objednávkou. Najväčšou chybou býva menšia kvalita zvuku, či prípadné obrazové nerovnosti. „Kvalitné video má vyváženú skladbu obrazu, vhodnú hudbu a kvalitný zvuk,“ zdôrazňuje profesionálny kameraman Ing. Tomáš Stanko a dodáva, že pred výberom kameramana by si mal byť každý istý, že kameraman naplní jeho požiadavky, mal by kameramanovi dôverovať, že video natočí najlepšie ako vie a mal by vedieť, koľko ho video bude stáť.
Práve o cene a technickej vyspelosti kameramana si povieme v ďalších článkoch.