Technika, invencia, miera kreativity, alebo nízka cena? Čo je rozhodujúce pri výbere fotografa? Zručný umelec na rozdiel od amatérskych stážistov s kompaktom v ruke, vie vytvoriť dielo schopné zachytiť pamätné udalosti, ku ktorému sa radi vrátime. Dnes vám poradíme, ako si vybrať správneho človeka na zachytenie tých pravých okamihov.
Objektivita? Neexistuje
Budeme hovoriť o objektívoch, ale objektivita je v otázke kvality individuálna. Na tom sa zhodujú fotografi po celom svete. „Kvalitná fotka a video musí byť na dobrej technickej úrovni, teda dostatočná ostrosť, žiaden nadmerný šum a okrem iného je dôležitá aj správna orientácia. Dôležitý je uhol záberu, pozícia svetla a správne načasovanie,“ vymenúva základné parametre kvality Michal Oravec a zároveň tvrdí, že estetika, umelecká hodnota a ďalšie individuálne preferencie sú subjektívne. Lukáš Palatinus sa s Tým názorom stotožňuje a radí, že pri výbere toho pravého, by mala byť rozhodujúca kvalita jeho tvorby, ktorá osloví, alebo nie. Šitie na potreby klienta je nielen znakom kvality krajčírskeho cechu, ale aj umením fotografie. „Zjednodušene povedané - schopnosť spraviť profesionálnu prácu s dôrazným apelom na individualitu klienta, teda "nech výsledok vyzerá perfektne a profesionálne, zároveň nech sa v ňom klient vidí a spoznáva,“ taká je podľa Róberta Pucherta z UP Studia známka kvality.
Kvalita nie je len v technike
Technická vyspelosť fotografa je základom pre vznik ostrej fotografie. Na druhej strane, netreba sa nechať ohúriť cenami techniky, skôr sa pozrieť na to, čo s nimi fotograf dokáže. „Niekto práve toto nevie a keby mal ten človek techniku za 500 000 eur a ja za 100 000 eur, tak by som vedel dotiahnuť výsledok do profesionálnejšieho konca. Samozrejme vravím o ľuďoch, ktorí nevedia na čo majú a nevedia si tomu prispôsobiť scenár a samotnú réžiu,“ hovorí Anakin Fox. Hlava je pre fotografa niekedy vhodnejším nástrojom ako samotné oči. To nie je len o tom, že vedia stláčať spúšť.
„Dobrý kameraman ovláda základy kompozície, ale nebojí sa ich porušovať. Vie pracovať so svetlom, aj v extrémnych podmienkach a je pravou rukou režiséra,“ hovorí Katarína Kočalková, fotografka pôsobiaca v Zvolenskom regióne. Ak nechcete nájsť vo výslednom obrázku len zábery, ale skutočné vystihnutie atmosféry, pri výbere fotografa si všímame nielen techniku, ale aj to, čo s ňou dokáže.
Prezrite si referencie
Dobrá práca a spokojnosť s fotografiou súvisí predovšetkým s osobnými preferenciami. Základ je pozrieť si jeho predošlé práce. „Kvalite je to či ho fotka chytí za srdce alebo nie. Laik musí dobrú fotku dobre ohodnotiť bez toho aby ju dlho študoval. Dá sa povedať že ho musí osloviť hneď na prvý pohľad,“ hovorí Peter Dlhý a dodáva, že týmto lakmusovým papierikom môžu byť práve predošlé referencie. Na nich totiž zistíte, či fotograf má skúsenosť s podobnou udalosťou a či by sa vám páčili rovnaké fotky. Je totiž málo pravdepodobné, že by vám dokázal vytvoriť iné. Za všetko hovoria slová: „Najlepšie je , keď je ruka v ruke forma s obsahom,“ ktoré vyslovil Peter Gabor. „Vždy je to o referenciách. Či už od známych, referenciách na internete alebo si treba pozrieť portfólio na internete. Prípadne sa stretnúť osobne a podiskutovať o jeho doterajších skúsenostiach,“ dodáva na margo výberu Richard Salaj. Dokonalosť fotografie teda pre každého môže znamenať niečo iné.
V ďalšej časti si preto povieme o parametroch kvalitnej fotky a dobrej cene.