Zaostriť a odfotiť dokáže aj kompaktný fotoaparát. Výsledok je ostrý, farby dobré, ale niečo tomu chýba. To spozná každý, kto videl fotku zo svadby od známeho a porovnal s tou od profesionálneho fotografa. Nájsť hľadáčikom dobrú situáciu a zachytiť ju, je len začiatok. Pre niekoho je fotka konečný výsledok, pre profesionálneho fotografa sa práca ešte len začína.
Nie je fotka ako fotka
Každý fotograf vie, že po zhliadnutí fotografie ho čakajú hodiny práce. Žiadny fotograf neodovzdá klientovi fotky tak, ako vyjdú z fotoaparátu. Úpravy a spracovanie sa nazýva postprodukcia. „Bez postprodukcie to dnes už nejde. Hlavne pri fotení, kde sa fotí do nespracovaného formátu RAW. Ten obsahuje oveľa viac údajov ako bežný formát JPEG a teda ponúka obrovské možnosti na dodatočnú úpravu fotiek. Častokrát sa aj expozične pokazená fotka dá ešte zachrániť ak je fotená práve do tohto formátu. Čo sa týka samotného softvéru na úpravu, asi najpoužívanejší je Adobe Photoshop pri fotografiách a Adobe Premiere pri videách. Na jednoduchšie úpravy videa odporúčam program Sony Vegas,“ radí fundovane Michal Oravec. Práve malé kompakty a bežné fotoaparáty fotia priamo vo formáte JPEG, teda foť a pošli. Na druhej strane osekávajú možnosti, ktoré sa s fotkou dajú robiť. Preto sa tak líšia pekné fotky od tých tuctových.
Premyslene a opatrne
Na postprodukciu treba umelecké cítenie. Tak dôležité pre vznik umeleckých záberov a nie gýčovej palety. „Pri životných udalostiach ako sú svadby alebo stužkové, ale aj rôzne oslavy by sa postprodukcia mala používať veľmi opatrne. Je vhodná na zvýraznenie detailov alebo doladenie drobností, ktoré nebolo možné odstrániť, ako napríklad tmavé miesta v rohoch miestností a podobne,“ hovorí Richard Salaj. Niekedy teda môže byť aj menej viac. Správna postprodukcia totiž potrebuje len dokresliť a nie retušovať chyby fotografa. Nie vždy je však fotka napriek snahe dokonalá a aj tu vie byť postprodukcia istým záchranným kolesom. „Postprodukcia je jedna z najdôležitejších častí tvorby. Môžeme v nej doladiť chyby, ktoré nastali pri realizácii, ako aj zatraktívniť produkt,“ hovorí na margo práce Erik Bosnák z FilmCraft
Idea jednotnej atmosféry
Vždy sa vám páčili kolekcie fotiek, ktoré akoby dýchali jednou atmosférou? Každé podujatie má mnoho uhlov pohľadu a vznikne mnoho rozličných fotografií. Ale to, čo v konečnom dôsledku prisúdi fotke jej charakter je už tvorivá a často aj piplavá práca fotografa. „Je samozrejme nesmierne dôležitá. Ak autor pri točení/fotení zachováva všetky postupy ktoré by mal, je už samotný záber v podstate "pekný". Postprodukciou však dotvorí atmosféru, ktorá by mala zo záberu pre nezainteresovaného človeka vyžarovať, rovnako ako podčiarkne individualitu daného klienta.,“ hovorí Róbert Puchert z UP Studia. Rovnakého názoru je Erik Bosnak z Film Craft a dopĺňa: „Pred postprodukciou by malo nasledovať stretnutie s klientom, ktorému sa oznámia možnosti postprodukcie a táto sa potom nastaví presne podľa jeho požiadaviek.“ Postprodukcia vdýchne kolekcii fotiek okrem iného špecifickú atmosféru, ktorá povie o udalosti často ešte viac, ako samotný záber. Preto je nesmierne dôležité s fotkou sa naozaj dokonale vyhrať.
Krásna fotografia sa nerodí vo fotoaparáte, ale vďaka kvalitám fotografa. V ďalších článkoch si povieme aj o videu, ktoré je k fotografiám už bežným štandardom. Povieme si, prečo vsadiť na kvalitu, koľko stojí a aký je rozdiel medzi kameramanom, ktorí obchádza školy, aby sa ponúkal a tým, za ktorého hovoria referencie a kvalita práce.
Prečítajte si aj: