Otázka kvality a príslušnej ceny je vždy aktuálna. Platí to aj pri umeleckých dielach, za ktoré fotografiu môžeme právoplatne považovať. Prečo sú fotky od profesionála drahšie ako tie, čo vám dá na dátovej karte strýko z druhého kolena? Ako spoznať, že sme za svoje peniaze dostali kvalitu, nielen kópie amatérskych záberov, ktoré sme mohli mať aj zadarmo?
Cena závisí od vkusu
Fotky Jana Saudka by pri troche talentu naimitovalo mnoho fotografov, no len tie jeho sa predávajú za astronomické čiastky. A tak je to aj s fotkami zo svadieb, promócií, osláv, či podujatí. „Ako spoznáme pomer kvality a ceny? To je dobrá otázka. Je potrebné urobiť si drobný prieskum, pokiaľ nechce byť zákazník zaskočený neskôr. Je najlepšie porovnať si prácu jednotlivých firiem na ich internetových stránkach a rozhodnúť sa podľa toho, čo sa človeku viac páči. Pretože každému sa páči niečo iné,“ hovorí Peter Kružic. Všetko závisí od toho, čo je pre vás umenie a čo remeselná práca. Ján Ašverus hovorí, že laik nespozná kvalitnú fotografiu ani video a ani ich cenu. Laika zaujíma len nízka cena. Laik musí mať snahu preskočiť svoju laťku a hľadať hodnoty. Nízka cena tak nemusí byť vždy zárukou kvality, či hodnotných spomienok, ktorými sa radi pochválite pred kamarátmi, či si ich pripomeniete o ďalšie roky neskôr.
Priplatiť, alebo nie?
Prečo si fotografi neúčtujú rovnaké ceny, keď vo výsledku je ich produkt fotografia štandardných rozmerov? Rozdiel je v kvalite, ale tá nie je merateľná na stupnici, či „pravítkom“. „Kvalitu ovplyvňuje ako kvalita techniky, tak kvalita človeka, ktorý za ňou stojí. Posudzovanie je však vskutku odborná vec, ktorá zahŕňa mnoho aspektov na zváženie, v ktorých sa laik bez väčšieho povedomia o problematike môže iba ťažko orientovať. Pri cene však platí, že čím vyššia, tým všeobecne aj lepší technický výsledok. Nie každý však dokáže posúdiť oprávnenosť ceny a je aj na zákazníkovi, či je ochotný za kvalitu priplatiť,“ hovorí Petr Pekař. Nie je preto od veci poradiť sa pri výbere fotografa s niekým fundovanejším, alebo aspoň preklepnúť referencie. Aj pri fotografii totiž platí, že dobre odvedená práca sa šíri najmä osobným podaním.
Pocit je najdôležitejší
Ďalšou kapitolou fotografie sú špeciálne efekty. Niektorí fotografi tvrdia, že laik, nevie s istotou vyvážiť kvalitu cenou, no nemusí to vždy platiť. Existujú isté normy, v ktorých je doma každý. „Zistili sme, že klienti už na prvý pohľad vedia určiť kvalitu výsledku a síce z pocitu, ktorý pre nich vyžaruje z fotografie. Ak ide z fotografie dobrý pocit, znamená to že pri hlbšom skúmaní, alebo profesionálnym okom, objavíte dobrú kompozíciu, expozíciu, farebnosť, atmosféra vyžarujúca zo záberu, "nepreháňanie s efektmi", póza a výraz je v správnom pomere,“ hovorí Róbert Puchert z UP Studia. To všetko si všimnete aj bez školy, či vzdelania. Preto vsaďte v prvom rade na pocit. Ak ho máte dobrý, nemusíte sa báť že ste zaplatili príliš. Ide totiž o umenie a toho cena sa ťažko určuje objektívne.
Nejde o hodinu práce
Niekomu sa môže zdať cena, ktorú si fotograf za dvojhodinové fotenie stanoví, príliš vysoká. Nejde však len o čas strávený na akcii. Do výslednej ceny je potrebné započítať nesmierne množstvo školení, práce, vzdelávania, tak isto aj technické vybavenie a v neposlednom rade hodiny a niekedy aj dni strávené postprodukciou. O tom, čo tento vedecko- fantastický pojem hovorí, si povieme už v nasledujúcom článku. Oplatí sa neobísť aj pár rád, ako si vybrať správneho fotografa.