AKTUÁLNE


Marek skúsenosti

Foto a video:

Chcete byť na Google Street View? Tu je návod!

Marek


Keď sa v roku 2001 narodil projekt Google Street View, zmenil predstavu o vnímaní sveta. Vďaka nemu je dnes možné pozrieť si detailne miesto, kam cestujete. Pozrieť si zaujímavé miesta a následne ich priamo navštíviť. Dnes už si málokto pozerá len mapy, každý sa pozrie aj na reálne zobrazenie skutočnosti. Stačí iba jediná vec k tomu, aby sa ja aj vaša kaviareň, hotel, či prevádzka stali súčasťou sveta Google Street Viiew. Ako vznikol Google Street View? V roku 2001 to bo projekt Stanfordskej univerzity, ktorý sa o päť rokov podarilo úspešne pretaviť Googlu do praxe a mohli sme si pozrieť skutočne 3D prehliadky miest, ulíc, ale aj  pamiatok, kaviarní, reštaurácií, či barov tak,  ako vyzerajú v skutočnosti. Virtuálna prehliadka prináša zákazníkom nový zážitok a obchodníkom vyššiu dôveryhodnosť. Od roku 2013 si kaviarne, múzeá, obchody a obchodíky mohli najať certifikovaného Google fotografa na vytvorenie virtuálnej prehliadky. Dnes je virtuálna prehliadka bežná súčasť Google My Business (Google Moja Firma). Google My Business je spoľahlivý dobrý marketingový nástroj, vďaka ktorému môžete zvýšiť zisky až dvojnásobne. To nie je suché konštatovanie, ale štatistiky Googlu. Upútajte zákazníkov na Googli Dnes je bežná prax, že Slováci, tak aj zahraniční cestovatelia navštívia cieľ svojej cesty na Googli skôr, ako k nemu vyrazia v realite. No a prednosť dajú tým prevádzkam, ktoré majú na Googli fotky. „Dnes môže mať virtuálnu prehliadku na Googli každý. Nie je to žiadny problém. Realizácia je jednoduchá a rýchla. Pripravím kompletné nafotenie aj video dokumentáciu a dokonca ju klientom ako certifikovaný fotograf umiestnim na Google,“ hovorí Ján Hámorský. Získate tak nielen krásnu prezentáciu vlastnej prevádzky, ktorú si môžete dať na svoje web stránky, ale aj miesto na Google Street View, kam chodia milióny ľudí denne. Všetko za jednu cenu Ján Hámorský sa špecializuje na 3D prehliadky niekoľko rokov. V rámci jednej ceny klientovi dodáva video, fotografie, jeho vlastnú virtuálnu prehliadku a samozrejmosťou je aj umiestnenie prehliadky na Google. Tu už vaše fotografie ostanú a budú prístupné v krásnom spracovaní pre celý svet. Vyskúšajte silu takejto reklamy a uvidíte, ako k vám začnú zrazu prúdiť zákazníci, pretože vás nevideli len na mapách, ale aj na Google Street View. Ak chcete 3D prehliadku a jej umiestnenie priamo na Google Street View, kontaktujte Jána Hámorského.

10.06.20195201
Marek skúsenosti

Foto a video:Kúzlo fotografie

Profesionálny portrét, koľko vás bude stáť?

Marek


Túžite mať portrétovú fotku pri výnimočnej udalosti, alebo sa zvečniť s tými najbližšími? Portrét je ideálne riešenie. Nie je to len fotografia, ide o umenie, ktoré vám pokojne môže zdobiť steny. Určite máte svoje predstavy o tom, ako by mal portrét vyzerať, ale koľko bude stáť sa vám pokúsime dnes objasniť. Cena záleží aj od techniky Čím náročnejšia technika pri fotení sa používa, tým sa samozrejme investícia musí odraziť aj na cene portrétu. Tú vyváži profesionálna technická úroveň. Ale samozrejme záleží aj od náročnosti, ktorá sa vyžaduje, ako aj od času fotenia. „Cena závisí len a len od klienta. Vplýva na ňu najmä náročnosť a dĺžka fotenia, množstvo požadovaných fotografii, náklady spojené s fotením a náročnosť požadovaného postprocesu (retuše, korekcie, vyhotovenie a i.). Cena sa teda môže pohybovať od 20 do niekoľko sto eur za fotenie. A klient by mal za túto cenu dostať presne to, čo očakáva. Vždy sa dá dohodnúť ,“ vysvetľuje Bohdan Mezei. O cene rozhodnú aj exteriéry Ak chcete mať krásny portrét pri stene v ateliéri cena bude jedna, ak ale plánujete vystihnúť západ slnka na chorvátskom pobreží, určite sa budete môcť pochváliť záberom, ktorý nemá nikto široko ďaleko, ale zadarmo to nebude. Je rozdiel fotiť portrét v ateliéri, vonku alebo napríklad 4000 km niekde pri mori. To sa odrazí na cene samozrejme, a samozrejme  je dobré vidieť predchádzajúce práce fotografa a podľa toho a ceny sa rozhodovať,“ hovorí David Schobl. Cena nie je pevná Nakoniec sa pri portréte, ako pri akejkoľvek inej fotke pohybujeme v rôznych cenách, závisí to aj od krajiny, v ktorej sa fotograf pohybuje. „Kvalitný portrét môže stáž aj 300 eur, ak je spravený skutočne na profesionálnej úrovni. Stále je to však v réžii samotného fotografa. Môže ponúknuť objektu aj skvele odvedenú prácu za 50 eur a menej. Tiež je to o charaktere človeka,“ hovorí Martina Inspire. Je potom len na človeku, aké referencie u neho najviac zavážia. Máte záujem o portrét, vytvorte si cenovú ponuku a porovnajte ceny aj referencie.

27.08.201313175
Marek skúsenosti

Foto a video:Kúzlo fotografie

Čo je dôležité pri fotení portrétov?

Marek


V predchádzajúcom článku sme hovorili o umeleckej hodnote portrétu a dnes sa pozrieme na to, ako spraviť z portrétovej fotografie malé umelecké dielo, ktoré ocení každý, nielen majiteľ, ktorý so ho kúpi. Šarm je potrebný ako technika Portrétová fotografia je niekedy zložitejšia ako krajinky, či podujatia. Vyžaduje si presnosť a zameranie sa na detaily. Tie vždy rozhodujú o tom, či sa portrét páči, či bude technicky správny a môžeme povedať, že sa podaril: „Rozdiel je v technike samozrejme, no nie je to len o tom. Dôležitá je šikovnosť a hlavne šarm, s ktorým je fotografia spravená. Aj fotografia ma svoju charizmu.  Pri kvalitnom portrétovaní je dôležité spoznať do detailov tvár fotografovaného objektu. Treba sa zamerať na črty a uhly tvare a podľa toho komponovať celé dielo,“ radia fotografi z Martina Inspire. Technika a zručnosti sú v rovnováhe Dobrý portrét je možné spraviť aj bez drahej techniky, no vždy treba myslieť na to, že práve fotografická technika je zodpovedná za kvalitu obrazu, jeho technické prevedenie je však v rukách fotografa. „Polovica je zručnosť fotografa a polovica je otázka techniky,“ dopĺňa Katarína Kočálková. Podobný názor zastáva aj Michal Oravec: „Pri portrétovaní je nevyhnutné, aby fotograf vlastnil isté technické vybavenie potrebné na tento druh fotografie. Osobne si myslím, že pre klienta s bežnými požiadavkami stačí, ak fotograf dokonale ovláda svoje vybavenie a vie primerane komunikovať s klientom. Ak však klient očakáva fotky na vysokej umeleckej úrovni, potrebuje osloviť zručnejšieho fotografa. Záleží to teda od požiadaviek zákazníka a ten by si mal podľa toho vybrať fotografa, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí aj na cene.“ Originalita je dôležitá pre obe strany Čo je pri portréte najdôležitejšie? Na to si musí každý zákazník odpovedať sám. Rozhodujúce je, aby po dodaní fotiek bol spokojný. Od profesionála sa očakáva omnoho viac, ako nám vie ponúknuť iba cvaknutie samospúšte. „Rád klientom prinášam pocit výnimočnosti keď sa pozrú na moju prácu. Preto by som ešte zdôraznil, aby sme pri fotení klientov nezabúdali na nádych originality, požadovanú atmosféru a samozrejme kus seba a svojho srdiečka,“ uzatvára ten najdôležitejší rys portrétovania Bohdan Mezei   Pozrite si aj:  Kvalitná fotka, koľko je hodná?  

25.08.201311771
Joli skúsenosti

Dom a byt:

Funkčná a moderná kuchyňa. Aké materiály vybrať na kuchynskú linku?

Joli Joli


Vyberáte novú kuchyňu? Kuchyňa by mala byť praktická, s dostatočným úložným priestorom, odolným povrchom a dizajnovo presne podľa vašich preferencií. Preto je ideálnym riešením kuchynská linka na mieru. Ale aké materiály zvoliť aby vám nová kuchynská linka dlho slúžila? Výber materiálov vplýva nielen na vizuálny vzhľad vašej novej kuchyne, ale aj na jej odolnosť a celkovú kvalitu. V súčasnosti na trhu nájdeme veľké množstvo materiálov, no tú správnu kvalitu zaručí len máloktorí výrobca. Jedným z popredných výrobcov s históriou siahajúcou do 1961 je rakúska firma EGGER. Preto by sme vám dnes chceli dať do pozornosti ich najnovšiu kolekciu dekoratívnych materiálov EGGER 24+. Nová kolekcia materiálov EGGER 24+ Kuchyne z drevotrieskovej dosky sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Dôvodom je nie len ich kvalita, ale i dostupná cena, navyše výber farby a odtieňov nám ponúka takmer neobmedzené možnosti. Kolekcia materiálov EGGER 24+ splní vysoké nároky nielen na estetiku, ale aj odolnosť. Nová kolekcie EGGER 24+ ponúka viac ako 300 kombinácií dekorov a povrchových štruktúr, 19 nových dekorov PerfectSense, autentické drevodekory, trendy UNI farby, 75 nových kombinácií dekorov a povrchových štruktúr pre pracovné dosky, ale i nové povrchové štruktúry Feelwood a reprodukcie materiálov a kovov. Kolekciu EGGER 24+ si jednoducho zamilujete. EGGER PerfectSense EGGER Feelwood Kolekcia dekoratívnych materiálov EGGER 24+ Prečo si vybrať EGGER 24+? Materiály EGGER sa môžu pýšiť krásnym dizajnom, ale tiež vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Navyše disponujú certifikátom „TÜV PROFiCERT-product interior“ , ktorý označuje materiál EGGER ako bezpečný produkt vhodný pre ,,zdravé bývanie,,. Udržateľné lesné hospodárstvo a ochrana prírodných zdrojov, poteší všetkých, ktorým záleží na ochrane a zachovaní životného prostredia pre súčasnú aj budúcu generáciu. Vaša nová kuchyňa bude vďaka materiálom EGGER nie len pekná, ale aj šetrná k životnému prostrediu. Výhody drevotrieskových dosiek EGGER  povrchy EGGER sú antibakteriálne podľa ISO 22196 (= JIS Z 2801)  sú vhodné aj pre aplikácie s vysokými hygienickými požiadavkami vysoká zaťažiteľnosť odolné proti ošúchaniu, poškriabaniu a nárazu podľa normy EN14322 odolné proti vlhkosti Pracovné dosky EGGER Jedným z najdôležitejších prvkom v kuchyni je pracovná doska. Pri výbere materiálu na pracovnú dosku sa rozhodujte nielen podľa vzhľadu, ale aj podľa vlastností materiálu. Kľúčovou vlastnosťou pracovnej doske je odolnosť voči vysokým teplotám, nadmernej vlhkosti, tlaku a mechanickému oderu. Medzi najpoužívanejšie materiály patria: laminátové dosky EGGER, masívne drevo, technický kameň, prírodný kameň a drevotrieskové dosky a lamináty FENIX. Pracovné dosky EGGER patria medzi veľmi obľúbené. Vyznačujú sa ľahkou údržbou, šetrnou výrobou a širokými možnosťami dizajnu. Vďaka svojím výborným vlastnostiam sú odolné voči opotrebovaniu, nárazom a škrabancom, ale i voči vlhkosti. Ku všetkým pracovným doskám EGGER sú navrhnuté v rovnakom alebo kontrastnom dekore aj praktické zadné dosky (zásteny). Chceli by ste sa o materiáloch EGGER 24+ dozvedieť viac? Výhody a nevýhody materiálov vám pomôžu rozhodnúť sa a vybrať sa správnym smerom za vysnívanou kuchynskou linkou. Spoločnosť New Design vyrába kuchynské linky na mieru už od roku 2002. S výberom vhodných vhodných a funkčných materiálov vám veľmi radi poradia. Navštívte ich showroom v Jarovciach alebo v Pezinku a nahliadnite do nového vzorkovníka EGGER 24+. www.newdesign.sk +421 917 440 243                 

10.04.2024818
Martin Chyla skúsenosti

Služby pre firmu:

Náročný rok pre výrobcov bicyklov nielen na Slovensku

Martin Chyla Martin Chyla


Výrobcovia bicyklov na Slovensku, ale aj na celom svete si prechádzajú náročným obdobím. Trh sa globálne prudko mení a výrobcovia po dlhodobej stagnácii trhu bicyklov zažili bezprecedentný rast počas pandémie, spolu s markantným nárastom priemernej predajnej ceny za bicykel vytvorenej nedostatkom komponentov, ale hlavne nástupom oveľa drahšieho segmentu elektrobicyklov. Tento nárast však zdá sa, že počas minulého roka dosiahol saturáciu a vzniká celosvetový problém nad kapacity dielov aj vyrobených bicyklov, ktoré sa teraz vypredávajú. Globálny výpredaj bicyklov s veľkými zľavami Z dôvodu veľkých skladových zásob, museli známe značky rozbehnúť výpredaje so zľavami 20 až 40%, čo niektorým prinieslo pokles tržieb, ale aj niekoľko miliónové straty. Počas pandémie sa ukázalo, že manažmenty globálnych firiem zle vyhodnotili budúci záujem o bicykle. Zdvojnásobili objednávky komponentov a po čase zistili, že očakávania nezodpovedali reálnemu dopytu. Tento dopad prinútil výrobcu elektrických bicyklov svetovej holandskej značky Vanmoof vyhlásiť bankrot. Nižší zisk a výrazné zľavy okresali marže výrobcov a predajcov, čomu sa nevyhli ani niektoré slovenské značky. Keďže sa veľké firmy dotiahli cenami na ceny našich slovenských výrobcov, museli tiež zlacňovať. Mnohé značky nepriniesli žiadne novinky Plné sklady znamenali, že počas roku 2023 sa väčšina výrobcov musela sústrediť hlavne na predaj a obmedziť sa v investíciiách do nových modelov. Naviac, inflácia na vstupných nákladoch zasiahla aj ich. Bohužiaľ pretlak výroby nemohli premietnuť do zvýšenia cien, ale naopak museli výrazne zlacňovať. Zľavy z roku 2023 pokračujú aj naďalej, čím sa očakáva zredukovanie stavu zásob hotových bicyklov. Majitelia viacerých firiem  dúfajú, že s príchodom teplejších mesiacov a v dôsledku zníženia skladových zásob či dokonca začínajúceho nedostatku dostupnosti niektorých modelov sa zľavy budú postupne znižovať. Mení sa tiež podiel elektrobicyklov, ktoré pre niektorých výrobcov stále rástli dvojciferným tempom. Ich ceny začínajú zhruba na troch tisíckach eur, a tak zrejme ich kupujúci nie sú až takí citliví na výšku inflácie.  Ako sú na tom Slovenskí výrobcovia? Cyklistika je na Slovensku čoraz viac populárnejšia, no mnohí z nás ani len netušia, že práve na Slovensku máme kvalitných výrobcov bicyklov, ktorí môžu konkurovať svetovým značkám. Viacerí z nich sa však po rokoch úspechov a zdravých finančných ukazovateľov dostali do veľmi ťažkých pozícií a budú potrebovať pomocnú ruku od zákazníkov, obchodníkov, dodávateľov ale aj investorov, aby sa z neľahkej situácie dostali.  Urobme si rýchly obraz slovenských výrobcov pomocou portálu VALIDA.sk KELLYS BICYCLES, s.r.o. Najznámejším slovenským výrobcom bicyklov je firma KELLYS, ktorá ročne vyrobí cez 95-tisíc bicyklov, z ktorých viac ako 80% končí za hranicami Slovenska. Spoločnosť ešte nepodala účtovnú uzávierku, preto výsledky za rok 2023 nemáme k dispozícii a doplníme ich neskôr. Analýza firmy KELLYS BICYCLES s.r.o. Firma KELLYS BICYCLES s.r.o. dosiahla v roku 2022 tržby vo výške 46 418 558 EUR, v porovnaní s predchádzajúcim rokom išlo o nárast o 26,84%. Dosiahnutý zisk po zdanení 4 780 014 EUR vzrástol medziročne o 126 031 EUR.    BELVE, s.r.o. Firma v Starej Turej svoje prvé bicykle vyrobila v roku 1999. Spoločnosť, za ktorou stoja dvaja muži pod názvom CTM bikes od firmy BELVE, s.r.o. vyrobí ročne asi 55-tisíc bicyklov a v roku 2016 predstavili aj svoj prvý elektrobicykel.  CTM Bikes - Analýza firmy BELVE, s.r.o. Firma už zverejnila svoju účtovnú uzávierku za rok 2023, kde je viditeľný mierny prepad obratu, avšak pri vysokej strate oproti posledným 5 rokom stabilného zisku. Posledná predložená účtovná závierka je za rok 2023 za obdobie od 10/2022 do 09/2023 podaná 31.01.2024 ako riadna. Podľa nej firma BELVE, s.r.o. dosiahla v roku 2023 tržby vo výške 13 916 256 EUR, v porovnaní s predchádzajúcim rokom išlo o pokles o 1,73%. Dosiahnutá strata je 564 976 EUR. Firma predáva prevažne vlastné výrobky a služby, tieto tržby tvoria 78,62% celkových výnosov firmy. V aktuálnom roku bola časť produkcie v hodnote 2 423 922 EUR nepredaná priamo zákazníkom, ale zostala v majetku firmy v podobe skladových zásob alebo rozpracovanej výroby, resp. zákazky. Uvedené položky nákladov sa vyvíjali nasledovne: Náklady na materiál a energie sa medziročne zvýšili o 7,19%. Náklady na služby sa medziročne zvýšili o 13,16%. Osobné náklady sa medziročne zvýšili o 4,71% Kompletnú analýzu firmy BELVE, s.r.o. majú registrovaní užívatelia portálu Valida.sk dostupnú spolu s textovým a grafickým vysvetlením.   DEMA SENICA, a.s. Prvá a najstaršia značka, ktorá si dáva záležať na neustálom vývoji a modernizácií bicyklov. Ročne ich pod vedením Jána Kubíčka vyrobí asi 40-tisíc a viac ako polovicu z toho vyvezie za hranice. Analýza f​irmy DEMA Senica, a.s. ukazuje, že firma podala účtovnú uzávierku za rok 2023 za obdobie od 08/2022 do 07/2023. Za účtovné obdobie 2023 teda Dema Senica, a.s. dosiahla tržby vo výške 16 075 420 EUR, v porovnaní s predchádzajúcim rokom išlo o pokles o 13,21%. Dosiahnutá strata je 615 267 EUR. Firma predala tovar za 10 550 830 EUR, dosiahla zisk z predaja tovaru vo výške 1 821 144 EUR a pracuje s obchodnou maržou vo výške 17%. Uvedené položky nákladov sa vyvíjali nasledovne: Náklady na materiál a energie sa medziročne zvýšili o 14,24%. Náklady na služby sa medziročne znížili o 5,32%. Osobné náklady sa medziročne zvýšili o 8,24%. Kompletnú analýzu firmy Dema Senica a.s. majú registrovaní užívatelia portálu Valida.sk dostupnú spolu s textovým a grafickým vysvetlením.   KENZEL s.r.o. Spoločnosť, ktorá vznikla spojením mena Kender a slova zelenina, má dnes vyše 70 zamestnancov, ktorí vyrobia ročne cez 30-tisíc bicyklov, ktoré vyvážajú takmer do celej Európy. Analýza firmy KENZEL s.r.o. nám ukazuje, že firma zverejnila poslednú účtovnú uzávierku za obdobie 01/2022 do 12/2022 podaním 24.06.2023, a preto vidíme len údaje roku 2022, kedy dosiahli tržby vo výške 5 557 017 EUR a zisk po zdanení 204 852 EUR.   Ako môžete aj vy jednoducho získať analýzu akejkoľvek firmy zadarmo na portále Valida.sk? Automatizovaný portál valida.sk denne spracúva vstupy z až 30 dostupných registrov a prezentuje ich v jednoduchej grafickej, tabuľkovej aj textovej podobe o každej firme registrovanej na Slovensku. Výstup ponúka na sumarizačnej jednostránke v tzv. vizitke firmy. Pre registrovaných užívateľov (registrácia zatiaľ nie je spoplatnená) naviac ponúka množstvo dodatočných funkcií - textové vysvetlenie Výkazu ziskov a strát, "ľudskou rečou", zoznamy štátnych registrov a partnerstiev, prehľad všetkých dlhov a nedoplatkov voči štátnym inštitúciám a množstvo ďalších informácií pripravených na jednoduchý export vo viacerých formátoch.    Výsledky sú naviac doplnené o prehľadné grafy, ktoré vám dajú oveľa rýchlejší náhľad na progres kľúčových ukazovateľov v čase. V prípade, že sa o problematike finančných analýz chcete dozvedieť viac, alebo potrebujete vedieť presné modely výpočtov jednotlivých ukazovateľov pre hlbšie porovnanie s inými údajmi, máte k dispozícii kompletný náhľad a vysvetlenie metodiky výpočtov použitých na Valida kalkuláciách. Ukážka textového popisu výsledkov hospodárenia firmy po registrácii ktorá je zadarmo:     Využite aj vy bezplatnú registráciu na portáli Valida.sk a získajte množstvo dát, analytických poznatkov o firmách, ale aj rád na ich pravidelnom Valida blogu. ahoj@valida.sk  

22.03.20241692
Domi skúsenosti

Služby pre firmu:

Najobľúbenejšie kamenárstvo v Bratislave má novú prevádzku

Domi


Kamenárstvo Berino sa venuje kamenárským prácam a cintorínskej architektúre už viac ako 18 rokov a za ten čas si získali mnoho spokojných zákazníkov. Aby boli k vám ešte bližšie, otvorili novú prevádzku na cintoríne Vrakuňa. Kamenárstvo s tradíciou Ak hľadáte vhodný typ materiálu, farieb alebo aj rôzne doplnky na náhrobný kameň pre svojho zosnulého, navštívte novootvorenú prevádzku na cintoríne Vrakuňa. Ochotne vám poradia a pomôžu pri výbere náhrobného kameňa, zhotovia vám rozličné doplnky a o vaše hrobové miesto sa aj s láskou postarajú. Pri výrobe pomníkov pracujú len s kvalitnými prírodnými materiálmi ako je žula a mramor a do svojej práce vkladaju aj kus seba.  Kde ich nájdete? Novootvorená prevádzka sa nachádza na ulici Gagarinova v mestskej časti Vrakuňa, priamo na cintoríne Vrakuňa. Nájdete tu ukážku pomníkov, náhrobné doplnky rôznych tvarov v rozličnom farebnom prevedení a milý personál, ktorý sa o vás s radosťou postará. Sledujte ich novinky na Facebookovskej stránke Kamenárstvo Berino alebo priamo na profile Google Kamenárstvo BERINO - Cintorín Vrakuňa.     Príďte a nechajte si poradiť od profesionálov v oblasti kamenárskych prác a cintorínskej architektúry. Kamenárstvo Vrakuňa sa postará nielen o vás a vaše požiadavky, ale aj o vaše hrobové miesto. Navštívte ich prevádzku na cintoríne Vrakuňa a zverte sa do rúk najoblúbenejšiemu kamenárstvu v Bratislave.    Kamenárstvo Vrakuňa +421 940 652 470 info@berino.sk Rebarborova 21, 821 07 Bratislava       +421 918 228 898 info@zariadim.sk Seberíniho 1, Bratislava 821 04

24.02.20241195
Profesionálny portrét, koľko vás bude stáť?

Foto a video:Kúzlo fotografie

Profesionálny portrét, koľko vás bude stáť?

Marek


Túžite mať portrétovú fotku pri výnimočnej udalosti, alebo sa zvečniť s tými najbližšími? Portrét je ideálne riešenie. Nie je to len fotografia, ide o umenie, ktoré vám pokojne môže zdobiť steny. Určite máte svoje predstavy o tom, ako by mal portrét vyzerať, ale koľko bude stáť sa vám pokúsime dnes objasniť. Cena záleží aj od techniky Čím náročnejšia technika pri fotení sa používa, tým sa samozrejme investícia musí odraziť aj na cene portrétu. Tú vyváži profesionálna technická úroveň. Ale samozrejme záleží aj od náročnosti, ktorá sa vyžaduje, ako aj od času fotenia. „Cena závisí len a len od klienta. Vplýva na ňu najmä náročnosť a dĺžka fotenia, množstvo požadovaných fotografii, náklady spojené s fotením a náročnosť požadovaného postprocesu (retuše, korekcie, vyhotovenie a i.). Cena sa teda môže pohybovať od 20 do niekoľko sto eur za fotenie. A klient by mal za túto cenu dostať presne to, čo očakáva. Vždy sa dá dohodnúť ,“ vysvetľuje Bohdan Mezei. O cene rozhodnú aj exteriéry Ak chcete mať krásny portrét pri stene v ateliéri cena bude jedna, ak ale plánujete vystihnúť západ slnka na chorvátskom pobreží, určite sa budete môcť pochváliť záberom, ktorý nemá nikto široko ďaleko, ale zadarmo to nebude. Je rozdiel fotiť portrét v ateliéri, vonku alebo napríklad 4000 km niekde pri mori. To sa odrazí na cene samozrejme, a samozrejme  je dobré vidieť predchádzajúce práce fotografa a podľa toho a ceny sa rozhodovať,“ hovorí David Schobl. Cena nie je pevná Nakoniec sa pri portréte, ako pri akejkoľvek inej fotke pohybujeme v rôznych cenách, závisí to aj od krajiny, v ktorej sa fotograf pohybuje. „Kvalitný portrét môže stáž aj 300 eur, ak je spravený skutočne na profesionálnej úrovni. Stále je to však v réžii samotného fotografa. Môže ponúknuť objektu aj skvele odvedenú prácu za 50 eur a menej. Tiež je to o charaktere človeka,“ hovorí Martina Inspire. Je potom len na človeku, aké referencie u neho najviac zavážia. Máte záujem o portrét, vytvorte si cenovú ponuku a porovnajte ceny aj referencie.

27.08.201313175
Čo je dôležité pri fotení portrétov?

Foto a video:Kúzlo fotografie

Čo je dôležité pri fotení portrétov?

Marek


V predchádzajúcom článku sme hovorili o umeleckej hodnote portrétu a dnes sa pozrieme na to, ako spraviť z portrétovej fotografie malé umelecké dielo, ktoré ocení každý, nielen majiteľ, ktorý so ho kúpi. Šarm je potrebný ako technika Portrétová fotografia je niekedy zložitejšia ako krajinky, či podujatia. Vyžaduje si presnosť a zameranie sa na detaily. Tie vždy rozhodujú o tom, či sa portrét páči, či bude technicky správny a môžeme povedať, že sa podaril: „Rozdiel je v technike samozrejme, no nie je to len o tom. Dôležitá je šikovnosť a hlavne šarm, s ktorým je fotografia spravená. Aj fotografia ma svoju charizmu.  Pri kvalitnom portrétovaní je dôležité spoznať do detailov tvár fotografovaného objektu. Treba sa zamerať na črty a uhly tvare a podľa toho komponovať celé dielo,“ radia fotografi z Martina Inspire. Technika a zručnosti sú v rovnováhe Dobrý portrét je možné spraviť aj bez drahej techniky, no vždy treba myslieť na to, že práve fotografická technika je zodpovedná za kvalitu obrazu, jeho technické prevedenie je však v rukách fotografa. „Polovica je zručnosť fotografa a polovica je otázka techniky,“ dopĺňa Katarína Kočálková. Podobný názor zastáva aj Michal Oravec: „Pri portrétovaní je nevyhnutné, aby fotograf vlastnil isté technické vybavenie potrebné na tento druh fotografie. Osobne si myslím, že pre klienta s bežnými požiadavkami stačí, ak fotograf dokonale ovláda svoje vybavenie a vie primerane komunikovať s klientom. Ak však klient očakáva fotky na vysokej umeleckej úrovni, potrebuje osloviť zručnejšieho fotografa. Záleží to teda od požiadaviek zákazníka a ten by si mal podľa toho vybrať fotografa, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí aj na cene.“ Originalita je dôležitá pre obe strany Čo je pri portréte najdôležitejšie? Na to si musí každý zákazník odpovedať sám. Rozhodujúce je, aby po dodaní fotiek bol spokojný. Od profesionála sa očakáva omnoho viac, ako nám vie ponúknuť iba cvaknutie samospúšte. „Rád klientom prinášam pocit výnimočnosti keď sa pozrú na moju prácu. Preto by som ešte zdôraznil, aby sme pri fotení klientov nezabúdali na nádych originality, požadovanú atmosféru a samozrejme kus seba a svojho srdiečka,“ uzatvára ten najdôležitejší rys portrétovania Bohdan Mezei   Pozrite si aj:  Kvalitná fotka, koľko je hodná?  

25.08.201311771
Portrétová fotka – umenie ocenené stáročiami

Foto a video:Kúzlo fotografie

Portrétová fotka – umenie ocenené stáročiami

Marek


Zmysel pre portrétovanie je starý ako ľudstvo samo. Už na prvých jaskynných maľbách boli zaznamenané portréty a s vývojom techniky sa iba zdokonalili. Portréty slávnych osobností dnes visia v múzeách a možno časom budú aj moderné fotky hodné galérií. Je však rozdiel medzi portrétom na občiansky a tým, ktorý je umelecké dielo bez ohľadu na to, či ste model, alebo chcete iba pamiatku. Mozog rozhoduje Nielen oko, ktoré nazrie do hľadáčika, podľa Davida Schobla je pri portrétovaní dôležité použiť mozog. Ten je pri práci s portrétom alfa aj omega, keďže je naozaj zložité spraviť portrét tak, aby splnil svoj účel a zároveň nebol nudný. Pretože ani obrazy zo stien nie sú nudné a pritom na nich tvár  nie je vždy dokonale krásna. Portrét je predovšetkým hra zmyslov a preto ak chcete nájsť dobrého fotografa na portrét, ktorý chytí za srdce, je dobré prejsť si referencie. Automat, alebo profesionál? Na portrét sa cíti skoro každý odborníkom. Občas dokonca stačí automatický fotoaparát a nastavená samospúšť. Fotografia vznikne, ale nazvať ju portrétom by bolo trochu prehnané. Zdôvodňuje Bohdan Mezei: „Rozdielov medzi automatickým fotoaparátom a profesionálom je hneď niekoľko. V prvom rade profesionál dôverne pozná fotoaparát, s ktorým pracuje a tak môže naplno využiť jeho možnosti . Profesionálny fotograf tak môže kvalitne fotografovať aj v situáciách kde "automat" zlyháva. Kvalitná fotka, koľko je hodná? Na portréte od profesionála by sa nemali nachádzať chyby v kompozícií, tonalite či ostrosti (pokiaľ to nebol zámer). A samozrejme nesmieme zabúdať na umelecký pohľad a umenie kreatívnej fotografie profesionálneho fotografa. A práve tento rozdiel zatiaľ vnímam ako najzávažnejší.“ Fotka musí začať rozhovorom Portrét je o istom vystihnutí niečoho viac, ako len jasných čŕt tváre. To musí byť na fotke aj čitateľné. Práve preto by fotograf mal začať s klientom rozhovor ešte pred tým,  ako vytiahne fotoaparát, alebo ho posadí na stoličku v ateliéri. Katka Kočálová hovorí: „Je potrebné rozprávať sa chvíľu s modelom/modelkou, aby sme zistili aký je, ako sa vidí on či ona a aby sme si zároveň vytvorili na neho/ňu svoj pohľad.“ Ako vybrať správneho fotografa? Ten pohľad pretaviť do fotografie je umenie. A to nedokáže žiadny automat, iba človek, o ktorom aj o niekoľko rokov neskôr bude možné povedať, že bol vo svojom obore profesionál.  

20.08.201312795
Oprávnená cena videa. Dostávate to, za čo platíte?

Foto a video:Kúzlo fotografie

Oprávnená cena videa. Dostávate to, za čo platíte?

Marek


Pri umeleckom diele, za ktoré možno video produkciu rozhodne považovať, je otázka ceny samozrejme diskutabilná. Lenže ako spoznať, že ste za svoje peniaze dostávate kvalitné diela a nie amatérsky počin, na ktorom bola profesionálna len zlodejina? Chyby už nikto neopraví Už nikdy si nedáte prvý manželský bozk znova, už nikdy sa nebudete opakovane krstiť, nezaspievate Gaudeamus igitur. Sú jednoducho okamihy, ktoré treba zachytiť na prvý raz, alebo radšej vôbec. Pokaziť neopakovateľný moment znamená znehodnotiť celé dielo, pretože v živote sa nič neopakuje.  „Kameramana a fotografa by sme mali vyberať podľa toho, či sa nám jeho práca páči. V každom prípade by to mal byť profesionál a mal by mať prax a skúsenosti. Pozrite si odborníkov s dobrými referenciami „Určite by sme sa mali vyvarovať toho, aby nám svadbu natočil alebo nafotil niekto, kto nemá o tom ani šajnu, pretože zle odfotenú fotku, alebo zle natočené video sa už nedá zachrániť. Ak chceme kvalitu, určite by sme si mali priplatiť, pretože nik nechce svadobný album alebo DVD, za ktorý by sa hanbil,“ hovorí Mgr. Martin Mučka kameraman a zástupca Videostudia Atix. Základom je, aby mal kameraman dostatok skúseností aj techniku, ktorá rozhodujúce okamihy dôstojne zveční. Podobný názor majú aj v Blue Lune productions: „Viac peňazí je vždy viac muziky, povedané inak, prelet nad nahrávanými bez žeriavu, alebo inej špeciálnej techniky len tak v ruke neurobíte.“ Kameraman nechodí len s kamerou Technika síce nie je všetko, ale robí divy a prirodzene sa odrazí aj na cene videa. Je potrebné, aby kameraman disponoval základnou technikou, ktorá zaručí naozaj dobré výsledky. Medzi ne by malo podľa Ing. Roberta Lacha z Vaskameram patriť minimálne: „Okrem dobrej kamery alebo DSLR aj kvalitný  statív, slider, flycam respektíve steadycam, externé svetlo, externý  mikrofón, záznamník a podobne. Bez tohto príslušenstva podľa môjho  názoru kameraman nedosiahne požadovanú úroveň.“ Od čoho závisí konečná cena? Ceny sa rôznia, no nikdy nechoďte do objednávky bez toho, aby ste poznali rozpočet. Profesionál totiž vie, koľko bude stáť vaša udalosť a koľko práce aj techniky využije. „Cena za video sa pohybuje podobne ako pri kúpe auta – je tam množstvo faktorov, ktoré cenu ovplyvňujú. Kreatívec by však mal (podrobne) klientovi popísať jednotlivé kroky, aby bol s nimi oboznámený a utvoril si predstavu o procese produkcie. Keďže klient má vyhradený rozpočet na video a už pozná jednotlivé kroky a možnosti, potom sa dá vytvoriť optimálna cenová ponuka. Tu sa dá dosiahnuť najlepšia kvalita za príslušnú cenu. Na čo si dať pozor pri svadobnom videu? V prípade finančnej nezávislosti klienta môže byť aj 20 sekundový spot ocenený na 5-6 ciferné číslo,“ hovorí Tibor Járosi a jedným dychom dodáva že rozhodujúcu úlohou bude hrať nielen optika, ale aj programové vybavenie:  „Podobne je to aj s legálnym SW. Kto ho vlastní, ponúkne klientovi logicky aj vyššiu cenu za rovnaké video, ako človek, ktorý si SW stiahne nelegálne z internetu, keďže ceny SW sú rovnako ako profesionálnej techniky 3-4 ciferné. Takto však klient stráca záruku legality a prípadných nepríjemností zo strany organizácii, ktoré striehnu na autorské práva, či už najčastejšie spomínanej hudby, ale aj samotného videa či postprodukcie.“ Maslo v tomto prípade síce ostane na hlave výrobcu diela, ale ak chcete mať svoje spomienky autentické, je vždy dorbé mať doma originál, ako platiť za čiastočne skopírovaný a nelegálny produkt. Vytvor si bezplatne zákazku na video aké potrebuješ. Nech sa kameramani s ponukami pobijú!

17.08.201312813
Video na svadby a oslavy, v čom byť opatrný?

Foto a video:Kúzlo fotografie

Video na svadby a oslavy, v čom byť opatrný?

Marek


Dnes vám prinášame niekoľko cenných rád, ako si zabezpečiť z výnimočných udalostí naozaj príjemné spomienky. Existujú stovky kameramanov, ktorí ponúkajú možnosť zachytiť neopakovateľné životné  udalosti na video. Občas je však výsledok taký, že sa radšej ani nepochválite pred známymi. Ako sa vyhnúť sklamaniu a vybrať správneho kameramana, ktorého výsledok stojí za vynaložené peniaze? Porozprávajte sa Ak nájdete vizitku, alebo vám zaklope na dvere kameraman, preklepnite si ho hneď v úvode. Video totiž nie je len o filmovaní samotného podujatia. To by dokázal aj kamarát s lepším mobilným telefónom. Porozpráva sa s vami kameraman o predstave, ktorú máte? Chce vedieť, aký výsledok očakávate a ako by malo video vyzerať? „Každá svadba, respektíve rodinná udalosť je špecifická. Takže vždy vychádzame z toho, akú predstavu má klient,“ hovorí Braňo Krnáč z New one production. Je to základ, ktorý vám povie, či to myslí s vami človek vážne, alebo ide iba zarobiť. Henrich Žucha dodáva ešte jeden prvok, ktorý môže veľa napovedať: „Dobrý kameraman sa zväčša neživí točením svadieb a pohrebov, aj keď treba na rovinu priznať, že i medzi nimi sa nájdu naozajstní profíci. Základ je pozrieť si jeho predošlé práce. Je jednoduché pochváliť sa novou drahou kamerou, či iným vybavením, ale z pohľadu zákazníka je dôležité dostať očakávaný výsledok.“ Ak je teda niekto čistokrvný kameraman stužkových, zrejme pôjde o menej náročný filmársky kúsok, no i tak je dobré, aby vám priniesol ukážky tvorby. Možno aj motyka vystrelí.   Emócie aj po desiatich rokoch Pohyblivé obrázky. To je bežné video, ktoré poznáme z tuctových osláv. Skutočnú hodnotu však videofilmu dokážu vtlačiť emócie. Ak ich musíte hľadať, niečo nie je v poriadku. Nechajte si prehrať kameramanom pár predchádzajúcich akcií. Máte zimomriavky na chrbte a cítite, akoby ste boli priamo v centre diania? Pokojne si ho môžete vybrať, spraví kvalitné zábery. „Laici sa zvyknú zameriavať skôr na obsah videa ako na jeho technické prevedenie. Pre výsledné video je ale dôležitých viacero prvkov, ktoré by malo spĺňať. Pekné zábery s kvalitným obrazom, vhodné prestrihy, hudba, gradujúce emócie ktoré pri pozeraní divák má, efekty priliehajúce všetkým týmto prvkom, to všetko poznačí kvalitu,“ hovorí Miro Ardon o zážitku plnom emócií, ktorý vie rozoznať aj laik. Všetko v súlade Osobné stretnutie s kameramanom je nevyhnutné. Bez neho nikdy nesúhlaste s objednávkou. Najväčšou chybou býva menšia kvalita zvuku, či prípadné obrazové nerovnosti. „Kvalitné video má vyváženú skladbu obrazu, vhodnú hudbu a kvalitný zvuk,“ zdôrazňuje profesionálny kameraman Ing. Tomáš Stanko a dodáva, že pred výberom kameramana by si mal byť každý istý, že kameraman naplní jeho požiadavky, mal by kameramanovi dôverovať, že video natočí najlepšie ako vie a mal by vedieť, koľko ho video bude stáť.   Práve o cene a technickej vyspelosti kameramana si povieme v ďalších článkoch.  

14.08.201313745

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!

Novinky zariaďovania



Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím